Od 1 lipca 2016 roku duże przedsiębiorstwa są zobowiązane do przesyłania plików JPK na żądanie organów kontroli skarbowej. Co to jest i kogo dotyczy ten obowiązek?

Zmiana przepisów

Nowelizacja ustawy Ordynacja podatkowa przewiduje, że od 1 lipca 2016 roku duże przedsiębiorstwa (powyżej 250 pracowników, roczny obrót powyżej 50 milionów euro lub suma aktywów w bilansie rocznym powyżej 43 milionów euro) są zobligowane do prowadzenia raportów księgowych w formie elektronicznej i przesyłania odpowiednich plików do organów nadzorujących. W kolejnych latach wymóg ten obejmie również małe i średnie przedsiębiorstwa.

 

Co zawiera Jednolity Plik Kontrolny?

Ministerstwo Finansów podaje, że w skład Jednolitego Pliku Kontrolnego wejdzie 7 struktur. Są to: księgi rachunkowe, wyciąg bankowy, magazyn, ewidencje zakupu i sprzedaży VAT, faktury VAT, podatkowa księga przychodów i rozchodów oraz ewidencja przychodów. Firmy będą miały obowiązek comiesięcznego przekazywania odpowiednim organom ewidencji zakupu i sprzedaży, natomiast przesyłanie całości pliku odbędzie się na żądanie organów.

 

Jakie korzyści przyniesie to rozwiązanie?

Wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego jest wzorowane na rozwiązaniach wdrożonych w innych państwach Unii Europejskiej. Jego zadaniem jest umożliwienie krótszego czasu kontroli i maksymalne uproszczenie tej procedury. Prowadzenie dokumentacji w wersji elektronicznej ma również obniżyć koszty dla przedsiębiorcy. Administracja będzie natomiast miała możliwość szybszego wykrycia nieprawidłowości w rozliczeniach, co uszczelni polski system podatkowy.