Dnia 1 stycznia 2017 roku, weszło w życie rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Choć dokument ten w wielu miejscach powiela regulacje, jakie można było znaleźć w analogicznym dokumencie z lat 2015 – 2016, to jednak znalazło się w nim miejsce na kilka zmian. Co ciekawe, dotknęły one m.in. lekarzy i stomatologów.

Kasa fiskalna dla lekarza – już od pierwszej sprzedaży

 

Kilka lat temu sam fakt zainstalowania kasy fiskalnej w gabinecie lekarskim był dla ogółu społeczeństwa czymś niezwykłym. Dziś jest to standardem. W nowym rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Finansów, zmiany w głównej mierze dotyczą terminu, w którym dana kasa fiskalna ma być wprowadzona do działalności. Nowe zapisy jasno wskazują, że lekarz jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji kasowej już od samego początku swojej działalności, czyli mówiąc inaczej – od pierwszego Pacjenta.

 

Jak to wcześniej bywało?

 

W poprzednim rozporządzeniu ustawodawca zobowiązał lekarzy do wprowadzenia kasy do działalności gospodarczej maksimum 2 miesiące po rozpoczęciu działalności (wykonaniu pierwszej usługi opieki medycznej na rzecz pacjenta będącego osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej lub rolnikiem ryczałtowym). W praktyce lekarz chcący otworzyć prywatny gabinet lekarski miał więc nieco więcej czasu na „ogarnięcie” wszystkich kwestii związanych z kasą fiskalną. Od teraz jest to niemożliwe. Kasa fiskalna musi w pełni działać już od pierwszej czynności.

 

Kasy fiskalne u lekarzy i dentystów – kto będzie z nich zwolniony?

 

Nie oznacza to jednak, że ustawodawca nie przewidział we wspomnianej ustawie specjalnych „furtek”. W myśl nowego rozporządzenia, ze wspomnianej kasy będą zwolnieni ci lekarze, którzy są niewidomi i ci, którzy podczas świadczenia usług wykorzystują urządzenia do porozumiewania się na odległość.

Zgodnie z poz. 51 załącznika do rozporządzenia, zwolnieniu z kas podlegają:

51 Usługi świadczone osobiście przez osoby niewidome, posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, które prowadzą samodzielnie działalność gospodarczą lub zatrudniają wyłącznie jednego pracownika niewidomego posiadającego orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności

 

Natomiast zgodnie z § 4 ust. 3 pkt 2 rozporządzenia, usługa opieki medycznej świadczona przez lekarza lub dentystę nie musi być rejestrowana na kasie, jeśli ma miejsce wyłącznie przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość, lub których rezultat jest przekazywany wyłącznie przy wykorzystaniu tych środków, a ponadto wykonywana jest na warunkach określonych w poz. 39 załącznika. Czytamy tam, iż zwolnieniu z kas podlega:

39 Świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli świadczący usługę otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła

 

Dlaczego kasa fiskalna dla lekarza musi rozpocząć swoją działalność w terminie?

Terminowe wprowadzenie kasy fiskalnej do działalności gospodarczej wiąże się z możliwością uzyskania dopłaty w wysokości 700 złotych na każdą kasę zgłoszoną przy rozpoczęciu ewidencjonowania. Ponadto sam fakt prowadzenia działalności bez sprawnej i zarejestrowanej kasy fiskalnej wiąże się z ogromnymi karami finansowymi, często znacznie przekraczającymi możliwości finansowe podatnika.