Czy kasy online’owe będą dużo droższe niż urządzenia dostępne na rynku obecnie? Takie pytanie zadają sobie przedsiębiorcy, którzy już wkrótce będą musieli wymienić kasę fiskalną na nową. Sprawdź, kiedy pojawią się pierwsze urządzenia online’owe, ile będą kosztować i czy ich obsługa będzie dużo bardziej skomplikowana niż obecnie.

Wprowadzenie kas fiskalnych online od 2018 r. będzie na rynku sporą rewolucją. Wprawdzie nowe przepisy nie zobligują do stosowania nowych kas wszystkich podatników od razu, jednak stopniowo każdy użytkownik wymieni swoje urządzenie na nowe.

Zgodnie z projektowanymi przepisami, niektóre branże będą musiały rozpocząć stosowanie nowych kas w określonych terminach. Dotyczy to m.in. mechaników, stacji paliw, fryzjerów, kosmetyczek, klubów fitness, firm budowlanych i lokali gastronomicznych. Pozostali wymienią swoje urządzenia wraz z wygasaniem homologacji tych kas, które używają obecnie.

 

Kiedy pojawią się pierwsze kasy online

Nowe przepisy dotyczące kas fiskalnych online wejdą w życie na początku 2018 r. Wtedy to będą dokładnie znane kryteria techniczne, którym muszą odpowiadać urządzenia nowego typu. Producenci będą mogli rozpocząć projektowanie kas online, produkcję i wystąpią do Prezesa Głównego Urzędu Miar o uzyskanie potwierdzeń.

Pierwsze kasy online’owe pojawią się na rynku najwcześniej w drugiej połowie 2018 r. Od tego momentu przedsiębiorcy będą mogli rozpocząć stosowanie urządzeń nowego typu.

Grupą, która najwcześniej będzie musiała zaopatrzyć się w kasy fiskalne online, będą mechanicy, wulkanizatorzy oraz stacje paliw. Najpóźniej podatnicy ci będą musieli nabyć urządzenia w IV kwartale 2017 r., ponieważ od 1 stycznia 2018 r. już będą zobligowani do prowadzenia ewidencji za pomocą kas online.

 

Ile będzie kosztować kasa fiskalna online

Zaprojektowanie i wyprodukowanie kasy online’owej z oczywistych względów będzie niosło ze sobą wyższe koszty niż w przypadku urządzenia „starego” typu. Być może należy spodziewać się, iż kasy i drukarki online będą droższe niż inne. Nie będzie to jednak duża podwyżka – jak nieoficjalnie podają niektórzy producenci, podwyżka ta będzie wynosiła maksymalnie 200-300 zł.

Pojawiają się też oficjalne zapewnienia, iż cena kas online’owych nie będzie wyższa niż cena „zwykłych” kas z elektroniczną kopią paragonu. Taką informację na swojej oficjalnej stronie internetowej umieściła np. firma Posnet.

 

Jak będzie wyglądać kasa online’owa

Użytkownicy kas fiskalnych nie muszą spodziewać się rewolucji w zakresie wyglądu kasy, jej obsługi czy funkcjonalności. Nowe urządzenia będą bazować na projektach dobrze znanych obecnym użytkownikom. Kasy online’owe będą obsługiwane w taki sam sposób jak urządzenia „starego” typu. Przesyłanie danych o transakcjach do Centralnego Repozytorium Kas będzie odbywać się w sposób automatyczny – od właściciela kasy będzie wymagało jedynie zapewniania urządzeniu dostępu do sieci teleinformatycznej.

Nowe funkcjonalności, związane m.in. z wystawianiem e-paragonów, zapewne będą obsługiwane w sposób prosty i intuicyjny dla użytkownika. Obecnie dbałość o prostotę obsługi kas jest dla producentów priorytetem, dlatego należy spodziewać się, iż kasy online’owe także będą proste w obsłudze.