Perspektywa wymiany obecnie użytkowanych urządzeń na kasy fiskalne online staje się coraz bardziej realna. Najnowszy projekt ustawy nowelizacyjnej określa konkretne terminy na obowiązkowe wprowadzenie w działalności urządzeń nowego typu. Sprawdź, od kiedy kasy fiskalne online będzie trzeba stosować w gabinetach lekarskich.

Pomysł wprowadzenia kasy fiskalnych online zrodził się już kilka lat temu – wzorem innych krajów europejskich, rząd chce zrewolucjonizować system kasowy w Polsce. Urządzenia fiskalne przesyłające w sposób ciągły i automatyczny dane o transakcjach do Centralnego Repozytorium Kas mają zapobiec nadużyciom podatkowym i zwiększyć wpływy do budżetu państwa.

Opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji jeszcze w 2016 r. projekt rozporządzenia w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, wywołał spore zamieszanie zarówno wśród przedsiębiorców, jak i konsumentów. Pierwsi obawiali się konieczności natychmiastowej wymiany dotychczas stosowanych urządzeń na kasy fiskalne online, drudzy – rządowej inwigilacji ich prywatnych wydatków w związku z wprowadzeniem e-paragonów.

We wrześniu 2017 r. pojawił się nowy projekt ustawy zmieniającej ustawę o podatku od towarów i usług oraz ustawę – Prawo o miarach. Ten nowy akt prawny wskazuje jasno, od kiedy kasa fiskalna online u lekarza będzie obowiązkowa.

 

Kasy fiskalne online u lekarzy – jak mają działać

Czym kasy online będą różniły się od urządzeń stosowanych przez lekarzy obecnie? Przede wszystkim będą one umożliwiały przesył danych do Centralnego Repozytorium Kas (CRK) – informatycznego systemu prowadzonego przez Szefa Administracji Skarbowej. Na podatniku będzie ciążył obowiązek zapewniania stałego dostępu kasy do sieci teleinformatycznej. Natomiast pozostałe czynności związane z transmisją danych o transakcjach odbywać się będą w sposób automatyczny.

Dostęp do danych z CRK będą mieli Minister Finansów, dyrektorzy izb skarbowych, naczelnicy urzędów skarbowych i celnych. Bieżąca kontrola sprzedaży ma umożliwić sprawniejsze wykrywanie i eliminowanie nadużyć podatkowych. Uczciwi lekarze ewidencjonujący sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej mogą spać spokojnie – urządzenia online nie będą stanowić dla nich żadnego „zagrożenia”. Przeciwnie – dzięki zautomatyzowaniu wielu czynności instalacja kasy będzie wiązała się z mniejszą niż obecnie liczbą formalności. Zniknie m.in. obowiązek zgłaszania urządzenia do urzędu skarbowego w obecnej formie – numer ewidencyjny nadany zostanie urządzeniu automatycznie przy pierwszym połączeniu z Repozytorium.

 

Od kiedy kasa fiskalna online dla lekarza?

Nowe przepisy nie zobligują gabinetów lekarskich do wymiany kas natychmiast po wejściu w życie. Wycofywanie urządzeń „starego” typu odbywać się będzie stopniowo. Najpierw homologacje stracą kasy z papierową kopią paragonu. Zgodnie z projektowanymi przepisami, urządzenia takie będzie można stosować tylko do końca 2018 roku. Następnie zakup kasy fiskalnej online stanie się koniecznością dla użytkowników urządzeń „starego” typu z elektroniczną kopią paragonu – kasy takie zachowają swoje homologacje tylko do końca 2022 roku.

Oznacza to, iż najpóźniej lekarze będą musieli zacząć stosować kasy fiskalne online od 1 stycznia 2023 roku. W przypadku urządzeń z kopią papierową paragonu możliwa będzie wymiana na kasy online lub kasy „starego” typu z kopią elektroniczną.

 

Obowiązek wymiany kas dla lekarzy?

Twórcy projektu określili kilka grup podatników, którzy będą musieli zacząć stosować kasy fiskalne online w terminach wcześniejszych niż pozostali. Wśród branż wytypowanych przez ustawodawcę nie znalazła się jednak branża medyczna. Nowy projekt wskazuje m.in. na branżę motoryzacyjną, wulkanizacyjną, budowlaną, gastronomiczną, fryzjerską, kosmetyczną, hotelarską i fitness. Nie ma jednak mowy o obowiązkowej wymianie kas fiskalnych na online przez lekarzy.

 

Należy jednak pamiętać, iż projekt noweli jest obecnie na etapie opiniowania. Oznacza to, iż mogą w nim jeszcze zostać wprowadzone zmiany. Warto więc być na bieżąco z nowościami wprowadzanymi przez ustawodawcę. Ustawa wejdzie w życie w ciągu 14 dni od ogłoszenia.