Od nowego roku szykują się zmiany związane z drukowaniem paragonów fiskalnych i faktur do tych paragonów. Nowy akt prawny został podpisany przez Prezydenta i został opublikowany w Dzienniku Ustaw. Numer NIP nabywcy na paragonie to wymóg, który zmieni sytuację niektórych przedsiębiorców. Zignorowanie go, będzie pociągać za sobą konsekwencje finansowe.

Identyfikacja nabywcy – numer NIP na paragonie fiskalnym

Paragon fiskalny musi zawierać element identyfikujący nabywcę, jeżeli ma być do niego wystawiona faktura. Taki wymóg wprowadzi akt prawny, który wejdzie w życie z początkiem 2020 roku.

Prezydent już podpisał ustawę z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Nowy akt prawny został już opublikowany w Dzienniku Ustaw.

Wspomniana zmiana pojawi się w art. 106b ustawy o VAT, do którego zostanie dołączony ust. 5. Zobowiąże ona podatników do drukowania na paragonach fiskalnych numeru NIP nabywcy, jeżeli potem ma być do nich wystawiona faktura.

 

Koniec z nieuczciwymi praktykami

Jaki jest cel wprowadzenia nowego wymogu? Przede wszystkim chodzi o ukrócenie nieuczciwych praktyk. Polegają one np. na zbieraniu paragonów od znajomych lub rodziny i wystawiania zbiorczej faktury, mimo że usługi lub towar nie zostały faktycznie nabyte przez podatnika.

Numer NIP na paragonie fiskalnym to element identyfikujący nabywcę towaru lub usługi. Wystawienie faktury do paragonu będzie możliwie tylko wtedy, jeśli będzie on zawierał nadrukowany NIP nabywcy. Zarówno sprzedawca jak i klient, poniosą konsekwencje, gdy faktura zostanie wystawiona do paragonu bez NIP-u. Jakie grożą za to kary?

 

Kara za brak NIP-u nabywcy na paragonie?

Jaka kara grozi za wystawianie faktury do paragonu bez NIP-u nabywcy? Zgodnie z art. 106b ust. 6 i 7 ustawy o VAT, trzeba się liczyć z sankcjami finansowymi. Sprzedawca usługi lub towaru, który wystawi fakturę do paragonu nieposiadającego numeru NIP nabywcy, zostanie obciążony dodatkowym zobowiązaniem podatkowym w wysokości 100% kwoty podatku VAT wykazanego na fakturze. Nabywca, który ujmie taki dokument w ewidencji, również musi się liczyć z nałożeniem na niego dodatkowego zobowiązania podatkowego. Wyniesie ono 100% podatku wykazanego na fakturze. Wynika to z art. 109a znowelizowanej ustawy o VAT.

 

Nie mogę wydrukować NIP-u nabywcy na paragonie – czy muszę wymienić kasę fiskalną w 2020 roku?

Obowiązkowy dodatkowy element na paragonie identyfikujący nabywcę obejmie wszystkie branże. Każdy posiadacz kasy fiskalnej, musi się zastosować do nowych przepisów, jeśli nie chce zostać obciążony karą finansową. A co w sytuacji, gdy mamy urządzenie starego typu i nie możemy wydrukować paragonu z NIP-em nabywcy? Czy konieczna jest wymiana kasy fiskalnej w 2020 roku, żeby dostosować się do wymogu ustawodawcy. Nie. Wspomniany przepis obejmuje właścicieli tych kas, które mają techniczne możliwości nadruku NIP-u nabywcy na paragonie. Jeśli więc masz starą kasę fiskalną, ale zostaniesz poinformowany o potrzebie umieszczenia numeru NIP nabywcy na paragonie, to po prostu od razu wydrukujesz klientowi fakturę. Nie będziesz rejestrować transakcji na kasie. Zachować się tak, jak w przypadku każdej innej transakcji na rzecz podmiotu gospodarczego.

 

Od kiedy faktura do paragonu tylko z NIP-em nabywcy?

Jak wspomniano na początku, dokument został ustawa została już podpisana przez Prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Data wejścia w życie nowych przepisów, to 1 stycznia 2020 roku.

 

Brak przeglądu technicznego kasy w 2019 r. – będą sankcje dla spóźnialskich